recept@silvertele.com


 
12.04.2011
Закони Бродського прийняті
12.04.2011
Влада врятує підприємців від інвалідів
12.04.2011
Рада скасувала щомісячне декларування доходів фізосіб
 
Реєстрація договорів оренди нерухомості

У зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін у Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» від 11.02.2010 № 1878-VI (далі «Закон про зміни») виникає питання: чи обов’язкова державна реєстрація договорів оренди нерухомого майна, укладених на строк, менший за три роки. Йдеться в цьому випадку не про земельні ділянки (там реєстрація і раніше була обов’язковою), а про будівлі або інші капітальні споруди, їх окремі частини.

Дійсно, відповідно до нової редакції ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р. № 1952-IV (назва змінена, далі «Закон про реєстрацію»), такі права оренди тепер підлягають обов’язковій реєстрації. При цьому ніяких додаткових умов не встановлено.

У той же час Закон про зміни торкнувся і Цивільного кодексу України (далі «ЦК»), у тому числі його ст. 794, що прямо стосується реєстрації оренди. Ці зміни набувають чинності з 01.01.2012 р., і в них збережений трирічний (або більше) строк оренди як умова державної реєстрації. До 01.01.2012 р. ст. 794 зберігається в нинішній редакції, де трирічний строк також присутній.

Виходячи з вищенаведеного напрошується наступний висновок. Оскільки ст. 4 Закону про реєстрацію і ст. 794 ЦК змінені одним і тим самим законом, то співвідношення між ними - це співвідношення між загальною і спеціальною нормами. Ст. 4 Закону про реєстрацію містить загальну норму про те, які види прав підлягають державній реєстрації. А ст. 794 ЦК містить спеціальну норму про те, на яких умовах підлягають реєстрації права оренди нерухомого майна.

Таким чином, державна реєстрація прав оренди нерухомого майна по договорах, укладених на строк, менший за три роки, не обов’язкова.

Вадим Осипенко, провідний юрисконсульт “Сілвер Центр»